1Ο Φεστιβάλ Παραδοσιακών Χορών Δήμου Αμαρουσίου Κυριακή 7 Ιουνίου 2015, ώρα:20:00, Πλατεία Ηρώων

Απο τον στις Ιούνιος 5, 2015

Ο Δήμος Αμαρουσίου διοργανώνει το 1ο Φεστιβάλ Παραδοσιακών Χορών,  με τη συμμετοχή 250 χορευτών από τις ομάδες Παραδοσιακών Χορών του Τμήματος Αθλητικής Ανάπτυξης  και της Χορευτικής Ομάδας του Μορφωτικού & Πολιτιστικού Συλλόγου Μοναστηρακίου Δράμας.

Το Φεστιβάλ  με τίτλο: «Χορού τέλεσις….. Αρχή εγένη» θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 7 Ιουνίου 2015, στην Πλατεία Ηρώων. Ώρα έναρξης 20:00.
Σε περίπτωση βροχοπτώσεων έχει προβλεφθεί το Φεστιβάλ να  πραγματοποιηθεί σε κοντινό, στεγασμένο χώρο και συγκεκριμένα στο Κλειστό Γυμναστήριο «Σπύρος Λούης» (Βασ. Όλγας 6 ), απέναντι από το Σταθμό ΗΣΑΠ Αμαρουσίου.          

Το  Φεστιβάλ Παραδοσιακών Χορών  θα πλαισιώσουν ζωντανή μουσική, τραγούδια και χοροί από:  Δωδεκάνησα, Δράμα, Νάξο, Αρτάκη, Β. Θράκη, Κάρυστο, Αμοργό, Κύθηρα, Ζάκυνθο, Κωνσταντινούπολη.

Το κοινό θα έχει την ευκαιρία να παρακολουθήσει την παρουσίαση του Εθίμου «Αράπηδες» από τη Δράμα και το στόλισμα του Νυφικού Κρεβατιού από τα Δωδεκάνησα.

Το πρόγραμμα το 1ου Φεστιβάλ Παραδοσιακών Χορών έχει ως εξής:

ΕΥΤΥΧΙΑ ΚΑΨΑΛΗ – ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ 

Συμμετέχουν τμήματα απο το 3ο & 11ο Δημ. & 8ο Δημ. Σχολείο

  1. Παστικό Λέρου
  2. Σπερβέρι Ρόδου
  3. Ίσσος Καλύμνου
  4. Σούστα Ρόδου – Σύμης

 

ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΑΡΛΗΣ – ΔΡΑΜΑ

Συμμετέχουν τα τμήματα απο την ΝΕΑΝΙΚΗ ΕΣΤΙΑ ΑΓ. ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ

ΜΟΡΦΩΤΙΚΟΣ & ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙΟΥ ΔΡΑΜΑΣ

Υπεύθυνος Συλλόγου: Χρήστος Κέρας

»Αράπηδες» Έθιμο της 6ης Ιανουαρίου στο Μοναστηράκι Δράμας

1) Μέρα νύχτα ξενυχτάω (Ευζωνικό)

2) Σ’ αυτό το σπίτι το ψηλό (Ράμνα)

3) Ροδούλα κόρη (Μπαϊντούσκα)

4) Κόρη πούλαγε κρασί (τέσκα)

5) Μαντζουράνα

6) Συρτός

 

ΔΗΜΗΤΡΑ ΛΟΥΛΑΚΑ – ΝΑΞΟΣ

Συμμετέχουν τμήματα απο το 13ο Δημ. σχολείο

1.Καλαμαθιανός ή Καλαματιανός Νάξου

2.Βλάχα Κυνιδάρου

3.Συρτός Νάξου

4.Κοτσάκια

5.Μπάλος

 

ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΑΡΛΗΣ – ΑΡΤΑΚΗ (επαρχία Κυζίκου)

Συμμετέχουν τμήματα απο την ΝΕΑΝΙΚΗ ΕΣΤΙΑ ΑΓ. ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ

1) Ροδοδάχτυλος αυγή

2) Τέσσερα μάτια δυο καρδιές (αργιλαμάς)

3) Πολίτικο χασάπικο

4) Εχαμογέλασε η αυγή (συρτός)

 

ΕΦΗ ΡΟΓΚΑΚΟΥ – ΒΟΡΕΙΑ ΘΡΑΚΗ

Συμμετέχουν τμήματα απο το 10ο Δημ. σχολείο – Σπ. Λούης

1.Συγκαθιστός (Κουκουνούδα)

2.Της Κέρως

3.Τρεμουλιαστός

4.Το Φλουρί

5.Γιάρισκα

 

ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΡΕΝΤΖΙΟΥ – ΚΑΡΥΣΤΟΣ

ΚΑΠΗ ΚΕΝΤΡΙΚΟ & ΣΑΠΦΟΥΣ

1.Πατινάδα

2.Συρτός Καρύστου

3.Καβοντορίτικος

4.Στον κόμπο στη ρίζα

 

ΕΥΤΥΧΙΑ ΚΑΨΑΛΗ – ΜΥΚΟΝΟΣ & ΑΜΟΡΓΟΣ

Συμμετέχουν τμήματα απο το 3ο & 11ο Δημ. σχολείο & Γυμναστήριο Κονιτσης

  1. Όταν χαράζει στο Αιγαίο
  2. Μπαλαριστός Μυκόνου
  3. Σούστα Αμοργού
  4. Νικεντρέ Αμοργού
  5. Συρτός Αμοργού «Αμοργιανό μου πέραμα»

 

ΝΑΤΑΣΣΑ ΘΑΝΟΠΟΥΛΟΥ – ΚΥΘΗΡΑ

Συμμετέχουν τμήματα απο το 15ο Δημ. σχολείο

  1. Παπαδοπαναγιώταινα
  2. Ζαγαράκια
  3. Μεσσαρίτικος
  4. Άι-Γιώργης
  5. Τσιριγώτικος

 

ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΑΡΛΗΣ – ΖΑΚΥΝΘΟΣ

Συμμετέχουν τμήματα απο την ΝΕΑΝΙΚΗ ΕΣΤΙΑ ΑΓ. ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ

  1. Η Άμοιρη
  2. Σταυρωτός
  3. Μεγάλος Ζακυνθινός
  4. Κυνηγός
  5. Συρτός Λεβαντίνικος

 

ΕΥΤΥΧΙΑ ΚΑΨΑΛΗ – ΑΡΩΜΑ ΣΜΥΡΝΗΣ ΚΑΙ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗΣ

(ΡΕΜΠΕΤΙΚΑ)

Συμμετέχουν τμήματα απο το 3ο & 11ο Δημ. σχολείο

  1. Σύρε να πεις στη μάνα σου (Απλός Καρσιλαμάς)
  2. Μες το δικό σου μαχαλά (Βαρύς καρσιλαμάς)
  3. Πως θα περάσει η βραδιά (Απτάλικος)
  4. Έμορφη Πολίτισσα (Χασάπικος)
  5. Σκερτσοπεταχτό (Χασαπιά)

 

ΜΟΥΣΙΚΟΙ ΑΠΟ ΔΡΑΜΑ

  1. Παπουτσής Αλέξανδρος – Λύρα
  2. Αλατζάς Κώστας – Λύρα
  3. Βαγενάς Χάρης – Νταϊρέ
  4. Μηνιάδης Ανδρέας – Νταϊρέ

 

ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ΟΡΧΗΣΤΡΑ

1.Ανδρέας Χατζηανδρέας – Παραδοσιακά Πνευστά (κλαρίνο – γκάιντα – καβάλι)

2.Δημήτρης Στεφόπουλος – Βιολί

3.Δημήτρης Φιδανάκης – Λαούτο

4.Μάκης Σουλελές  – Κρουστά

5.Παναγιώτης Σδούκος  – Τραγούδι

 

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply