Παναχαϊκή – ΑΟ Κηφισιάς 1-3

Απο τον στις Ιανουάριος 30, 2013

Ο ΑΟ Κηφισιάς πέρασε νικηφόρα από την Πάτρα, επικρατώντας με 3-1 της Παναχαϊκής.

Παρά τα διαφορά κατηγορίας, η εμπειρία των Αχαιών και η βοήθεια του κόσμου που γέμισε το γήπεδο, έδωσαν άλλο χρώμα στον αγώνα, που στα τρία πρώτα σετ είχε το χαρακτήρα του ντέρμπι, αλλά τελικά ο ΑΟΚ ήταν αυτός που πανηγύρισε την πρόκριση.

Στο πρώτο σετ ο ΑΟΚ χάρις στα σερβίς του Κούνα μετέτρεψε το 2-2 σε 2-9, με τους γηπεδούχους να μειώνουν μέχρι τους τρεις πόντους (8-12, 12-15), αλλά οι φιλοξενούμενοι κατέκτησαν το σετ χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες.
533664_454512777946475_68611227_n
Η Παναχαϊκή άλλαξε εικόνα στο β’ σετ, αιφνιδίασε με τη σειρά της τον ΑΟΚ αφού προηγήθηκε με 3-0 και 7-2, ενώ ο Κώστας Αρσενιάδης στο 11-5 είχε πάρει και τα δύο τάιμ άουτ που δικαιούται. Η ομάδα του όμως μπόρεσε να μειώσει μέχρι τους δύο πόντους (15-8, 18-15, 20-18 με επίθεση του νεοαποκτηθέντα Ιγκόρ), αλλά η Παναχαϊκή με τον Παναγιώτη Ρουμελιώτη στο σερβίς ξέφυγε 23-18 και ισοφάρισε σε 1-1.

Το ματς κρίθηκε ουσιαστικά στο γ’ σετ, όπου η Παναχαϊκή προηγήθηκε με 18-15, αλλά ένα σερί από λάθη στην επίθεση έφεραν τον ΑΟΚ στο 18-21. Οι Αχαιοί δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, το σετ έληξε 21-25 και στο δ’ μίλησε η εμπειρία του ΑΟΚ.

Το εύθραυστο 6-8 μετατράπηκε σε 6-14 (στο 6-10 είχαμε και κίτρινη κάρτα στον Μ. Ρουμελιώτη) κι η Κηφισιάς έφτασε χωρίς άλλα απρόοπτα στη νίκη και την πρόκριση.

Τα σετ: 18-25, 25-19, 21-25
Παναχαϊκή (Αγγελόπουλος): Ρουμελιώτης Μ. 13 (11/19 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 64% υπ. – 36% άριστες), Αγγελόπουλος 1, Βλαχοστάθης 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Π. 7 (4/9 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ντονάς, 11 (8/12 επ., 3 άσοι, 55% υπ. – 36% άριστες), Ν. Ρουμελιώτης 17 (14/46 επ., 3 άσοι) , λίμπερο ο Αχιλλεόπουλος –λ (59% υπ. – 49% άριστες) / Πεφάνης 3 (3/5 επ.), Χρηστιάς, Μούρτζης 1, Γεωργακόπουλος, Διονυσόπουλος)…
Κηφισιά (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1, Μπέλλος 22 (21/37 επ., 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 9 (3/7 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Παπαδόπουλος 7 (3/4 επ., 4 μπλοκ), Καριπίδης 13 (11/19 επ., 2 άσοι, 30% υπ. – 25% άριστες), Κούνας 5 (2/8 επ., 3 άσοι, 40% υπ. – 20% άριστες), Ταμπουρατζής –λ (71% υπ. – 59% άριστες) / Ντε Σόουζα 3, Δελημπρίμης 2, Ρεζκ.