Εκτός Champions League και ο ΠΑΟΚ, ήττα 1-2 από Αγιαξ στην Τούμπα

epa05453922 PAOK player Stefanos Athanasiadis celebrates after scoring against Ajax during the UEFA Champions League third qualifying round second leg soccer match between PAOK Thessaloniki and Ajax Amsterdam, in Thessaloniki, northern Greece, 03 August 2016.  EPA/SOTIRIS BARBAROUSIS

Στα play off του Europa League θα συνεχίσει την ευρωπαϊκή του πορεία ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ηττήθηκε με 1-2 από τον Άγιαξ στην Τούμπα στη ρεβάνς του Γ΄ προκριματικού γύρου του Champions League (1-1 το πρώτο παιχνίδι στο Άμστερνταμ) και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Ο Αθανασιάδης έδωσε προβάδισμα στο «δικέφαλο του Βορρά» στο 4ο λεπτό, αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Κλάασεν με πέναλτι έφερε το ματς στα ίσια (1-1). Ο Ολλανδός «χτύπησε» ξανά στο 87΄ με σουτ, χαρίζοντας τη νίκη-πρόκριση στον «Αίαντα».