Euro 2016: Δύσκολη νίκη των Ελβετών, 1-0 την Αλβανία

• Το μοναδικό λάθος του Αλβανού τερματοφύλακα Μπερίσα αποδείχθηκε καθοριστικό
  • Μοιραίος ο αρχηγός των Αλβανών Λορίκ Τσάνα που αποβλήθηκε στο 36ο λεπτό

Αλβανία-Ελβετία 0-1

Το πρώτο ματς της Αλβανίας σε τελικά Euro δεν έμελλε να είναι και νικηφόρο. Το σκληροτράχηλο σύνολο του Τζιάνι ντε Μπιάσι εμφάνισε θετικά δείγματα, όμως τελικά ήταν οι Ελβετοί εκείνοι που πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Μόλις στο 5ο λεπτό η Ελβετία πήρε κεφάλι στο σκορ, όταν, σε κόρνερ του Σακίρι από δεξιά, ο Σερ εκμεταλλεύτηκε την τραγική έξοδο του Μπερίσα και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Αλβανίας.

Παρ’ όλα αυτά, πέντε λεπτά αργότερα η Αλβανία επρόκειτο να δεχθεί δεύτερο χτύπημα, καθώς έμεινε με 10 παίκτες, όταν ο Τσάνα γλίστρησε και έκοψε τη μπάλα με το χέρι, με αποτέλεσμα να δει για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα και να πάρει την άγουσα για τα αποδυτήρια. Στη συνέχεια της φάσης και στην εκτέλεση του φάουλ που καταλόγισε ο διαιτητής Καρμπάγιο, ο Τζεμαϊλί είδε τη μπάλα από το σουτ του να σταματάει στο δοκάρι του Μπερίσα.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν σαφώς πιο θεαματικό, με τον Μπερίσα να… πεισμώνει από τη γκάφα του 1-0 και να κάνει μεγάλο παιχνίδι και την Αλβανία να ρισκάρει παρ’ ότι με παίκτη λιγότερο και να απειλεί.

Παράλληλα, όμως, η Ελβετία έβρισκε ανοιχτούς χώρους και εκμεταλλευόμενη τον άξονα απειλούσε με αντεπιθέσεις σε κάθε ευκαιρία, όμως ο Σεφέροβιτς επέμενε να σουτάρει πάνω στον Μπερίσα, με αποκορύφωμα τη φάση του 67’, όταν ο Αλβανός τερματοφύλακας είπε «όχι» σε τετ α τετ.

Είκοσι λεπτά αργότερα, στο 87’, η Αλβανία «ανταπέδωσε» το άχαστο τετ α τετ, αλλά ο Ζόμερ απέκρουσε σε κόρνερ το πλασέ του Γκάσι, με το σκορ να παραμένει 1-0 υπέρ των Ελβετών μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Τρία πράγματα που μάθαμε από το Αλβανία-Ελβετία:

• Μια ομάδα με πάθος μπορεί να κάνει τη ζημιά, ακόμη και με παίκτη λιγότερο.
  • Ακόμη και… μισό λάθος του τερματοφύλακα μπορεί να κοστίσει στην ομάδα του.
  • Σε φάσεις τετ α τετ, τα τελειώματα καλό είναι να μη γίνονται πάνω στον τερματοφύλακα…

Τα πρόσωπα της ημέρας: Οι αδελφοί Τζάκα

Η αναμέτρηση της Αλβανίας με την Ελβετία δεν είχε μόνο ποδοσφαιρικές πτυχές.

Εννέα ποδοσφαιριστές της εθνικής Αλβανίας, οι Αμίρ Αμπράσι, Αρλίντ Αγιέτι, Μιγκτζέν Μπάσα, Σκέλτζεν Γκάσι, Φρέντερικ Βέσελι, Νάσερ Αλάι, Μπούριμ Κούκελι, Ερμίμ Λενιάνι και ο αρχηγός Λορίκ Τσάνα, γεννήθηκαν, μεγάλωσαν και ζουν σήμερα στην Ελβετία.

Ειδικά όσον αφορά στον Τσάνα, είναι Ελβετός πολίτης, ενώ δεν έχει ζήσει ποτέ στην Αλβανία!

Από τους 22 παίκτες των αρχικών ενδεκάδων οι 16 (!) έχουν Αλβανούς γονείς.

Ξεχωρίζει ωστόσο η περίπτωση των αδελφών Τζάκα. Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία του Euro που δύο αδέλφια παίζουν σε διαφορετικές εθνικές ομάδες.

Συγκεκριμένα, ο Γκράνιτ Τζάκα παίζει για την Ελβετία και ο Ταουλάντ για την Αλβανία. Τα δύο αδέλφια γεννήθηκαν και έζησαν στη Βασιλεία, αφού ο πατέρας τους Ραγκίπ αναγκάστηκε να εγκαταλείψει την πατρίδα τους, την Πρίστινα.

Ο Γκράνιτ θεωρείται πιο ταλαντούχος, καθώς πρόσφατα η Άρσεναλ ξόδεψε 30 εκατομμύρια λίρες για να τον φέρει στο Λονδίνο από το Μενχενγκλάντμπαχ. Ο Ταουλάντ ξεκίνησε κι αυτός με προοπτική να αγωνιστεί για την Ελβετία, ωστόσο στα 21 του εκμεταλλεύτηκε τις διατάξεις που επέτρεπαν σε νεαρούς παίκτες να αλλάξουν εθνική ομάδα, αν αποδείξουν τη σύνδεσή τους με αυτή.

Καθώς ο Ταουλάντ δεν διέθετε το ταλέντο του αδελφού του, επέλεξε να αγωνιστεί με τα χρώματα της Αλβανίας.

Το Σάββατο, τον αγώνα παρακολούθησαν από τις κερκίδες του σταδίου του Λανς οι γονείς τους, ο Ραγκίπ και η Έλι Τζάκα. Η μητέρα τους, μάλιστα, φορούσε μπλούζα με μισή ελβετική και μισή αλβανική σημαία. Η ίδια, πάντως, λέει πως πρόσφερε έναν γιο στην Αλβανία κι έναν στην Ελβετία: «Η τέλεια αναπαράσταση της οικογένειάς μας».

Υπάρχουν επίσης τα δύο αδέλφια , που ο ένας παίζει για την Αλβανία και ο άλλος για την Ελβετία.

ΠΗΓΗ:gr.euronews.com