Η ελληνική μόδα είναι εδώ…

0
146
Το σχετικό μήνυμα: 

Η ελληνική μόδα είναι εδώ, και αυτό είναι το απλό και ξεκάθαρο αξίωμα που επικοινωνούμε σήμερα μαζί σας μέσα από μια δράση που ξεκίνησε τις ημέρες της πανδημίας, όταν ο κόσμος όπως τον ξέραμε άλλαξε και οι αξίες της μόδας όπως τις είχαμε υιοθετήσει αναθεωρήθηκαν. Πάνω από τριάντα Έλληνες σχεδιαστές ρούχων και αξεσουάρ. Κάποιοι καταξιωμένοι, που, αντί να σέρνουν το βάρος της κληρονομιάς τους, υποστηρίζουν μια σύγχρονη προσέγγιση μέσα από μια σοβαρή και ξεκάθαρη ταυτότητα. Άλλοι της νέας φρουράς, που επιδεικνύουν ήδη ένα ολοκληρωμένο όραμα, με ωριμότητα και σαφήνεια. Σκύψαμε πάνω από τις δημιουργίες εκείνες που εκφωνούν σήμερα, τώρα, μια σαφή και ξεκάθαρη πρόταση. Και εστιάσαμε πάνω τους αποφασίζοντας να μιλήσουμε γι’ αυτό το ολοκληρωμένο σύμπαν, στο τοπίο της Ελλάδας, σήμερα.

Η δημιουργική ομάδα Metaphor που βρίσκεται πίσω από το εγχείρημα αυτό, αποτελείται από μερικούς μόνο από τους ανθρώπους που συνθέτουν την εικόνα και τη φωνή, που δίνουν εδώ και χρόνια μορφή στη βιομηχανία της μόδας στη χώρα μας. Αλλά και την ψυχή πίσω από την ψυχή της, που είδαμε τις τελευταίες δεκαετίες να ατονεί, να ζητά μετάγγιση έμπνευσης και ύλης από έξω, αφήνοντας δεξιότητες να ξεχαστούν, ειδικότητες να ατονίσουν, μια ολόκληρη δημιουργική γενιά να κοιτάζεται αμήχανα. Η ευθύνη να κρατήσουμε ζωντανή τη δημιουργική φλέβα της ελληνικής μόδας, που χτυπά δυνατά παρά τις συνθήκες, είναι στα χέρια μας, στα χέρια σας. Η στήριξη δεν θα έρθει από έξω. Όλες αυτές οι λέξεις που έχουμε μάθει να επαναλαμβάνουμε, η βιωσιμότητα, η τοπικότητα, αφορούν εμάς τους ίδιους.

Αυτή η καμπάνια για την ελληνική μόδα που με πολλή αγάπη φωτογραφίσαμε είναι μια αρχή. Ένα κάλεσμα. Μια ανοιχτή πρόσκληση. Όσοι συμμετέχουμε σε αυτήν επενδύσαμε τον προσωπικό μας χρόνο, τη φαντασία και τη δημιουργικότητά μας για να την προσφέρουμε σε όλους. Θέλουμε να τη δούμε να μεγαλώνει, να συμπληρώνεται, να ανθίζει, να κάνει βήματα, να εξαπλώνεται. Να έρθουν κι άλλοι σχεδιαστές κι άλλοι φωτογράφοι, δημιουργοί, καλλιτέχνες, να γίνουμε πολλοί.

Αύριο και κάθε δεύτερη ημέρα, για τους επόμενους δυόμισι μήνες, θα λαμβάνετε από μία εικόνα της καμπάνιας. Ανεβάστε τη, μοιραστείτε τη μία μετά την άλλη στα μέσα που θέλετε, έντυπα και ψηφιακά, και γίνετε κομμάτι μιας κίνησης που μας αφορά όλους. Ο διάλογος μόλις ξεκίνησε. Τώρα είναι η σειρά σας. Απαντήστε. Μιλήστε δυνατά. Σας ακούμε.

 

#in_support_greek_designers
METAPHOR TEAM 
Photography: Thanassis Krikis @thanassiskrikis 
Fashion Direction: Dada Ioannidou @dadaioannidou, Nicholas Georgiou @nicholasgeorgiou_
Fashion Stylist: Vassilis Karelas @vassilis_karelas 
Art Direction: Pantelis Vitaliotis @magneto69 
Film Direction: Ros Georgiou @rosgeorgiou 
DOP: Joey Leo @_joeyleo_
Words: Eleni Papaioannou @elenipapapaioanou 
Communication: Plus More 360 @plusmore360 Make up: Hara Papanicolaou @hara_papanicolaou
Hair: Christos Vourlis @christosvourlis 

Photography assistants:
Marios Kazakos @marioskazakos_, Zina Desipris @zinadesipris
Fashion assistants: Myrto Xoudi @myksoudi, Nika Ioannidou @nika.ioannidou, David Politis @david_politis
Photographed at 10AM Lofts @10amloftsSpecial thanks to: Kiara Georgiou @kiara.geo, Eva Papadaki @ev_pap, Danae Lumani @nanaii.x, Evans Nikopoulos @likeevans, Hannah Claverie @hannahclav, Marouso Tzaneti @marousotzaneti, Mike Vasilakis @roni22, Ros Georgiou @rosgeorgiou, Shanty @shantydp, Vasiliki @xoitslina, Ace Models @ace_models_athens, Agencia @agenciamodels_athens, DModels @dmodelagency, VNModels @vnmodels, X-Ray Models @xraymodels, 10AM @10artistsmanagement, Yiannis Lagonas @yiannislagonas

 

Follow us and spread the news.

FACEBOOK    INSTAGRAM 

Facebook Comments